23 november 2012

Werkkostenregeling: 1/5 van de bedrijven blijft niet binnen forfait

Door Sjoerd Weikamp

Rubrieken

WERKKOSTENREGELING - IDEA kwam met bijna 60 leden bijeen in het nieuwe Stedelijk Museum. Daar kregen de aangesloten evenementenbureaus naast informatie over verzekeringen en de nieuwe flex-BV-wet, ook een update van de Werkkostenregeling (WKR): 'In de huidige situatie heeft 22 procent van de bedrijven niet genoeg aan 1,4 procent vrije ruimte.'

Namens VNO NCW waar branchevereniging IDEA bij aan is gesloten, sprak Wouter Brookman tot de IDEA-leden: 'Uit een eerste peiling van de bedrijven die over zijn op de WKR, dat is pas 10 procent, bleek dat ongeveer een op de vijf niet uitkomt met de vrije ruimte van 1,4 procent (die ruimte wordt verhoogd naar 1,5, RED). 78% heeft daarentegen een overschot. Per saldo is er een overschot van ongeveer 400 miljoen. Interessant om daar naar te kijken...Wellicht een kans ook voor de eventbranche. Aan de andere kant zullen er effecten zijn, alleen is het nog lastig in te schatten welke dat zijn. En jullie krijgen te maken met opdrachtgevers die wellicht angstig zijn voor de nieuwe regeling. Dus is het voor jullie ook aan te raden om opdrachtgevers voor te lichten.'

Lobby gaande
Volgens Brookman is er binnen de nieuwe wet niet altijd goed gekeken naar arbeidsvoorwaardepakketten. En zouden evenementen, bedrijfsfeesten en bijvoorbeeld teambuilding niet goed bekeken zijn. Daarover is nog altijd een lobby gaande. 'Inhoudelijke evenementen vallen nu buiten de regeling, maar zodra er een feestelijk element in zit zou je moeten splitsen. De tip daarbij: ga in overleg met de belastinginspecteur, want zij zijn echt bereid om flexibel te zijn. In principe is de WKR alleen bedoeld om het papierwerk voor werkgevers eenvoudiger te maken. Dat is prima. Als VNO NCW zijn wij wel heel kritisch op het invoeren van de regeling. Je ziet dat er voor 1/5 van de bedrijven nu al een probleem ontstaat. Dat is ons speerpunt voor de komende periode', aldus Brookman.

Toch was de spanning onder de eventprofessionals in de zaal voelbaar. Nog slechts een klein deel van de Nederlandse bedrijven is over op de WKR en de echte gevolgen blijven deels gissen. Vanuit een modaal inkomen werd snel uitgerekend dat de vrije ruimte 462,- euro per jaar per werknemer zal bedragen. 'Uitgaande van een budget van 100,- euro pp voor een bedrijfsfeest, kunnen we dan nog best een aardig feestje geven', aldus één van de leden. 'Feesten om het feest zijn er bijna niet meer, het gaat om relevantie', reageerde een ander lid om aan te geven dat events met een duidelijke strategische doelstelling niet in de verdrukking (zouden mogen) komen.