De Balie Amsterdam
15 oktober 2026

NOS-hoofdredacteur en activistische journalisten in debat bij De Balie

Rubrieken

Op maandag 26 oktober gaan NOS-hoofdredacteur Giselle van Cann en journalisten Eric Smit, Fréderike Geerdink en Natasja Gibbs bij De Balie in Amsterdam in gesprek over journalistiek activisme. Centraal staat de vraag hoe objectiviteit en neutraliteit zich verhouden tot het innemen van een maatschappelijk standpunt.

Aanleiding voor het debat is het recent verschenen boek Waarom een gezonde democratie niet zonder journalisten kan van Natasja Gibbs. In een tijd waarin democratische waarden onder druk staan, groeit de discussie over de maatschappelijke verantwoordelijkheid van journalisten.

Objectiviteit versus activisme

Steeds vaker spreken journalisten zich openlijk uit over politieke en maatschappelijke kwesties. Ze nemen deel aan demonstraties, starten rechtszaken of zetten zich actief in voor verandering. Maar waar ligt de grens tussen verslaggeving en activisme?

Voormalig correspondent Fréderike Geerdink uitte onlangs kritiek op het streven van gevestigde media naar neutraliteit. Volgens haar moeten journalisten juist het perspectief van onderdrukte groepen durven kiezen. Die opvatting roept vragen op over traditionele journalistieke waarden als onafhankelijkheid en objectiviteit.

Vier perspectieven op journalistiek

Tijdens de bijeenkomst gaan vier journalisten met verschillende achtergronden hierover in debat. Naast NOS-hoofdredacteur Giselle van Cann schuiven onderzoeksjournalist Eric Smit, medeoprichter van Follow the Money, voormalig correspondent Fréderike Geerdink en NPO Radio 1-presentator Natasja Gibbs aan.

De sprekers onderzoeken welke ruimte er binnen de journalistiek is voor activisme en hoe journalisten hun rol kunnen vervullen in tijden van maatschappelijke spanningen en onzekerheid.

Het debat vindt plaats op maandag 26 oktober bij De Balie in Amsterdam.

Beeld: Brenda van Leeuwen