Miho Kajioka
29 april 2026

Miho Kajioka ‘so it went, goes, and will go…’

Rubrieken

IBASHO presenteert van 14 mei tot en met 2 augustus 2026 de tweede solotentoonstelling van de Japanse fotograaf Miho Kajioka: ‘so it went, goes, and will go…’. De tentoonstelling bouwt voort op haar bekroonde fotoboekenreeks so it goes, waarin Kajioka op poëtische en intuïtieve wijze onze beleving van tijd bevraagt. Met installaties en fotografische werken nodigt zij bezoekers uit om voorbij de lineaire tijd te denken en zich open te stellen voor een meer fluïde werkelijkheid.

Sinds de start van haar serie in 2018 onderzoekt Kajioka hoe tijd wordt ervaren en herinnerd. Geïnspireerd door Kurt Vonneguts klassieker Slaughterhouse-Five stelt zij fundamentele vragen: verloopt tijd altijd in een rechte lijn, of kunnen verleden, heden en toekomst door elkaar heen bewegen? In haar werk lijkt tijd soms stil te staan, zich uit te rekken of juist samen te trekken.

Met subtiele beelden en installaties doorbreekt Kajioka de chronologie van gebeurtenissen. Haar fotografie werkt associatief en intuïtief, waardoor de kijker wordt uitgedaagd om betekenis los te laten en ruimte te maken voor verwondering. Zoals de kunstenaar zelf zegt: 'Misschien komt morgen soms eerder dan vandaag. Of is één minuut soms langer dan een week.'

Fotografische verfijning en Japanse esthetiek

Kajioka’s werk kenmerkt zich door een verfijnde beeldtaal en het gebruik van alternatieve druktechnieken in de doka. Haar beelden ademen rust en mysterie en sluiten aan bij de Japanse filosofie van wabi sabi: de schoonheid van eenvoud en vergankelijkheid. Deze benadering geeft haar werk een meditatieve kwaliteit, waarin kleine, alledaagse momenten worden verheven tot tijdloze ervaringen. De tentoonstelling brengt beelden samen uit vier bestaande fotoboeken binnen de so it goes-reeks, evenals nieuw en toekomstig werk. Het eerste boek uit de serie werd in 2019 bekroond met de prestigieuze Prix Nadar, waarna IBASHO en the(M) éditions de reeks verder uitbouwden.

Vernissage tijdens Antwerp Art Weekend

De opening van ‘so it went, goes, and will go…’ vindt plaats op donderdag 14 mei (Hemelvaartsdag), gelijktijdig met de start van Antwerp Art Weekend. Tijdens dit weekend is de galerie ruimer geopend en organiseert IBASHO op 15 en 16 mei om 16.00 uur een artist talk en signeersessie met Kajioka. Bezoekers krijgen hierbij een unieke inkijk in haar artistieke proces en inspiratiebronnen.

De tentoonstelling is te zien van 14 mei tot en met 2 augustus 2026 bij IBASHO in Antwerpen. De galerie is regulier geopend van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur, of op afspraak.

Beeld: Miho Kajioka