
In de praktijk blijkt het voor mensen met een allergie of intolerantie lastig om tijdens evenementen de juiste en betrouwbare voeding te krijgen. Op dit moment geldt er een plicht om allergeneninformatie te geven op voorverpakte producten. Deze informatie is terug te vinden op het etiket. Niet iedere stof die een allergische reactie kan veroorzaken hoeft te worden gemeld. Er zijn 14 voedselallergenen aangewezen waarvan moet worden aangegeven of ze voorkomen in het product:
glutenbevattende granen (tarwe, rogge, gerst, haver, spelt en kamut)
ei
vis
pinda
noten (amandelen, hazelnoten, walnoten, cashewnoten, pecannoten, paranoten, pistachenoten en macadamianoten)
soja
melk, inclusief lactose
schaaldieren
weekdieren
selderij
mosterd
sesamzaad
sulfiet
lupine
Nieuwe wetgeving per december 2014
De nieuwe wetgeving, die vanaf 13 december 2014 gevolgd moet worden, breidt de plicht om informatie te geven over allergenen uit naar niet voorverpakte producten. Dit betekent in de praktijk dat ook de slager, de traiteur en de bakker informatie moeten verstrekken over de aanwezigheid van allergenen. Daarnaast zal in de horeca, bijvoorbeeld door cateraars of in restaurants, allergeneninformatie beschikbaar moeten zijn.
Tips
Als evenementorganisator kun je de allergeneninformatie vermelden op een menukaart, maar er zijn ook andere opties. Voorbeelden die genoemd worden zijn het vermelden van de informatie op placemats, websites, apps, posters op locatie en informatie via personeel.
Het voldoen aan een verplichting om allergeneninformatie te verstrekken, begint met een grondige inventarisatie van de ingrediënten en de producten die worden gebruikt voor een maaltijd. Daarnaast is van belang dat personeel, zowel kokend als bedienend, goed geschoold is om de juiste informatie over allergenen te kunnen verstrekken.
De impact van de nieuwe wetgeving is dus groot. Anderzijds biedt de nieuwe wetgeving ook kansen. Een voedselallergie wordt in veel gevallen onderschat. Een persoon met een voedselallergie heeft baat bij goede informatie. De horecabedrijven die het 'allergenenmanagement' als eerste goed op orde hebben en waarbij aandacht en betrokkenheid wordt getoond op het gebied van allergenen, zullen deze voorsprong merken.
BRON: CLC-VECTA