Dertien concerten in zes dagen
Na de theatrale opening ‘Beste Mahler!’ op donderdag (Nederlands Philharmonisch onder Lorenzo Viotti) begon de symfonische cyclus met Mahlers Eerste symfonie door het Koninklijk Concertgebouworkest onder leiding van de jonge aanstaande chef-dirigent Klaus Mäkelä. Beide concerten waren ook te zien op NPO 2 en zijn terug te kijken op NPOstart. Op zaterdagavond volgde een spectaculaire uitvoering van Mahlers Tweede symfonie door het Budapest Festival Orchestra onder leiding van de Hongaarse dirigent Iván Fischer. Zondag en -maandagavond leidde de Italiaanse dirigent Fabio Luisi het NHK Symphony Orchestra, Tokyo in respectievelijk Symfonie nr. 3 en 4. Ook waren er concerten in het Rijksmuseum en Theater Amsterdam.
Jaap van Zweden in het Mahler Festival
Vandaag verwelkomt Het Concertgebouw de Amsterdamse dirigent Jaap van Zweden. Hij leidt het Chicago Symphony Orchestra in Mahlers Zesde (inclusief de beroemde hamerslag met de Mahlerhamer) en Zevende symfonie. Op vrijdagavond volgt het Concertgebouworkest met de Symfonie der Tausend, Mahlers Achtste, 420 musici op het podium: drie koren, twee kinderkoren, acht vocale solisten en een extreem grote orkestbezetting. Tot slot sluit de wereldberoemde Berliner Philharmoniker het festival af onder leiding van Kirill Petrenko en Sakari Oramo in Mahlers Negende en Tiende. Marina Mahler presenteert met de Mahler Foundation in het slotweekend een eigen concert in de Kleine Zaal: Mahler Beyond.
Le Figaro, De Standaard en Associated Press over het Mahler Festival
Voor het Mahler Festival zijn journalisten uit heel Europa en daarbuiten naar Amsterdam afgereisd. Le Figaro schrijft over ‘Mahler in Amsterdam: het is werkelijk een beetje als Wagner in Bayreuth.’ De Standaard meldt: ‘In Amsterdam is het dezer dagen al Mahler wat de klok slaat.’ Bachtrack spreekt van een ‘earth-shattering Mahler 2.’ Ten slotte noteert de Associated Press: ‘Composer Gustav Mahler, whose music is enjoying new popularity, is celebrated at Amsterdam festival.’
Foto: Mahler Paviljoen in Vonderlpark | credits: Simon van Boxtel